petek, 30. oktober 2015

Spomin na poletje

Nekaj se me loteva: smrkam, kiham, imam vročino in kašljam. :( 
Zebe me zaradi vročine in mogoče me lahko spomin na poletje ogreje.
Pred nekaj leti sem naredila torto "spomin na poletje". 
Vam je všeč? 
Drugače je to klasična nutellina torta, okrog obložena s čokoladnimi rolicami. za mivko sem uporabila drobno mlete albert kekse, živalice pa ležijo na brisačah iz kislic, gumijasti bonboni pa so ravno prave oblike za vodne obroče. 
Vodo sem naredila tako, da sem dala v kozico malo vode, sladkorja in gustina ter obarvala z modro barvo. Med segrevanjem sem ves čas mešala, dokler se ni začelo zgoščevati, nato pa sem zlila maso na torto.  Namesto kupljene jedilne barve, lahko v malo vode raztopite moder bonbon (m&m ali gumijast bonbon) in to vodo dodate v kozico. 
Na koncu dodamo še ščep domišljije in že smo z mislimi sredi vročega poletja.


nedelja, 25. oktober 2015

Kako odstraniti mastne madeže s kamna?

Morda se je pripetilo tudi vam, da ste po čudovitem pikniku, kjer ste uživali ob dobrotah z žara, opazili mastne madeže na tlakovcu ali kamnu. Pravijo, da se takšnih madežev ne da odstraniti ali pa bodo v najboljšem primeru izginili čez nekaj zim. 
Tako je izgledal madež na naši terasi.
 

Najprej smo drgnili z milnico, pa seveda ni bilo nobenega učinka. Potem pa smo madež zdrgnili s kristalom. S takšnim, kot ga morda imate v kopalnici in ga uporabljate proti potenju. 

Izdatno natrete s kristalom, izperete z vodo in ponavljate tako dolgo, dokler madež ne izgine.
Ob podrobnem pogledu je madež sicer še rahlo viden, ampak je veliko manj opazen, kot je bil na začetku. 




ponedeljek, 19. oktober 2015

Pozor-zasledujem bankovce!

Ste tudi vi zbiratelji denarja? Jaz sem! Najraje imam kar evre. Ali ste vedeli, da je lahko "ogledovanje" evro bankovcev v bistvu zelo zanimivo?
Pred nekaj leti sem odkrila spletno stran https://si.eurobilltracker.com/.

EuroBillTracker (EBT) je mednarodna neprofitna skupina prostovoljcev, ki sledi evro bankovcem po svetu. Vsak uporabnik vpiše v EuroBillTracker serijsko številko in kraj, kjer je dobil bankovec. Iz teh informacij pridobimo:


-Informacije o razširjenosti: Vsaka evro država ima svoje serijske številke - iz tega lahko naredimo grafikon razširjenosti, ki nam pokaže, kako bankovci potujejo v druge države.

-Sledilne informacije: Ko je bankovec ponovno vpisan, dobijo uporabniki, ki so ga že prej vpisali, sporočilo v e-pošto.
-Statistika in lestvice: Kdo je vpisal največ bankovcev, katere so najboljše države? Kje so trenutno bankovci? 
(povzeto z uradne spletne strani)

Če vas zanima kje se je potepal vaš bankovec, ga boste morda že našli v sistemu. Če pa želite vedeti kam ga bo nesla pot, ga prav tako vnesite v sistem in morda ga bo prestregel kdo, ki ga bo vnesel v sistem. Več posameznikov se bo vključilo v skupnost EBT, večja bo možnost, da bo vaš bankovec prestrežen in vi boste dosegli nov zadetek. 

Ste pomislili, da vas lahko posamezen bankovec v resnici večkrat razveseli?

In še nekaj zanimivega. Veste, da je lahko vaš evro vreden več, kot je zapisano na njem? Bolj zanimiva je številka na zadnji strani vašega bankovca, večji znesek dosega. Eden takšnih zanimivosti je "radar". "Radarji" so bankovci z registrskimi številkami, ki se v obe smeri preberejo enako (npr. 123321 ali 1234321), torej zapisi s sredinsko simetrijo. Numizmatično pa so zanimivi tudi bankovci, ki imajo napake tiska ali so netočno rezani.

Zdaj pa hitro gledat v denarnice, če se skriva v njej kakšen zanimiv bankovec. :)

četrtek, 15. oktober 2015

Stare znamke-nova uporaba

Ste vedeli, da lahko že uporabljene znamke nekomu veliko pomenijo? Pa tu ne mislim zbiralcev znamk-filateliste, ki se skušajo dokopati do eksotičnih in redkih primerkov. S povsem običajno znamko s prazničnih voščilnic ali kakšnih drugih pisem lahko pomagate otrokom. 
Kako? Prilagam zapis s spletne strani misijonskega središča:


Misijonom lahko pomagamo na različne načine. Eden izmed njih je tudi zbiranje znamk. Doma pobrskajte med starimi razglednicami in pismi. Znamke previdno izrežite tako, da ostane okoli znamke še najmanj ½ cm papirja na katerem je znamka nalepljena. Spravite jih v kuverto in jih pošljite v misijonsko pisarno.

Znamke zbiramo v misijonski pisarni za g. Franca Saksida iz Trsta. On te znamke proda ter denar od prodaje nameni našim misijonarjem.

Hvala vsem, ki se boste zavzeli  svoj prosti čas darovali zato, da se bo otrokom po svetu bolje godilo. Dragi prijatelji misijonov, veliko vas že leta sodeluje in mi pomaga pri zbiranju znamk v misijonski namen. Ta dobrodelna znamkarska akcija traja že preko dvajset let, zato sem vam iskreno hvaležen tudi v imenu naših misijonarjev. Vljudno vabim še nove zbiralce, tako da se bo naša znamkarska družina še bolj razširila. Cilj je in bo vedno isti: pomagati vsem tistim v misijonih, ki so v stiski.

Še naprej lahko izročite znamke v Misijonski pisarni, Kristanova 1, v Ljubljani
ali pa na moj naslov: Saksida Franc ul. Biasoletto 125, 34142 Trst/Trieste, Italija.


Franc Saksida

To jesensko, deževno vreme je kot nalašč za brskanje za starimi znamkami. Tudi jaz sem spakirala kupček, ki gre danes na pošto. Upam, da bo nekomu polepšal dan.

p.s.-Povej naprej!

torek, 13. oktober 2015

Rulada ali rolada-to je tu vprašanje

Hja, še vedno nisem prepričana kako je prav: rolada ali rulada. Mislim, da je prav rulada, čeprav je meni ljubše rolada. Namen tega zapisa pa ni razpravljanje o slovnici in konkuriranje Toporišiču- če je dobra je lahko zaradi mene tudi ralada. :)
Ta zavita sladica nekaterim dela preglavice, sama pa menim, da je to pecivo, ki ga lahko naredijo tudi začetniki v kuhinji. 
Najpogosteje uporabljam tal, že preverjeni recept:
5 jajc
5 žlic moke
5 žlic sladkorja
0,5 vrečke pecilnega praška

Jajca in sladkor penasto stepem. In tu res mislim penasto. Za ta del si vzamem čas. Beljakov in rumenjakov ne ločim. Ko je masa res lepo penasta dodam še moko s pecilnim praškom in dobro premešam. Pečem jo 10 do 15 minut pri temperaturi 200°C.  Kot sem že pisala, je najbolj "ziher" metoda, da se prepričamo ali je pecivo pečeno, "zobotrebec" metoda. Ko na zobotrebcu ni sledi biskvita, ga vzamemo iz pečice in ga še toplega zvijemo. Če za pečenje uporabim papir za peko, biskvit zavijem kar z njim. Če  pa se poslužim pomaščenega in pomokanega pekača, pa še vroč biskvit zvrnem na čisto krpo in ga zvijem s pomočjo le-te. Takšen zavitek pustim, da se ohladi. Nato previdno in predvsem potrpežljivo odstranim papir za peko (ali krpo). Ne trudimo se, da bi biskvit povsem zravnali, ampak ga skušajmo namazati kar takega, že malo zvitega. Najenostavneje ga je namazati z dobro, po možnosti domačo marmelado, a pustimo domišljiji prosto pot in ustvarimo svojo sanjsko kombinacijo zrolanega biskvita in nadeva. Ko smo torej biskvit obogatili z nadevom, ga trdno ponovno zvijemo. In že se lahko sladkamo!

Ampak takšna rulada je lahko dolgočasna. Povsem enostavno jo lahko spremenimo v čudovito kreacijo, ko vam jo bodo obiskovalci zavidali!


vzorčasta rulada
Potrebujemo nekaj mase za biskvit v drugačni barvi kot bo sama rulada. Najenostavneje to dosežemo z dodajanjem kakava. Če se odločimo pripraviti navadno, rumeno rulado, odvzamemo dve žlici mase in posebej v posodi zmešamo z malo kakava v prahu. Po želji lahko namesto kakava dodamo poljubno jedilno barvo. V dresirno vrečko, ali pa kar navadno vrečko za zamrzovanje, ki ji bomo odrezali vogal, damo obarvano maso. Sedaj na papir za peko narišemo poljuben vzorec. Če niste vešči risanja, si lahko natisnete razne vzorce in jih podložite pod papir za peko in samo sledite vzorcu. Sedaj imate na voljo dve možnosti. Prva je za tiste z velikim zamrzovalnikom. Tako porisan papir za peko dajte najprej v pekač, da se ne uniči umetnina, nato pa ga za nekaj minut položite v zamrzovalnik, da se masa strdi. Tisti, ki nimate prostora v zamrzovalniku, pa dajte pekač z umetnino na papirju za peko v vročo pečico, da se vzorec čisto rahlo zapeče. Po kateremkoli postopku boste delali, sedaj le še prelijete vzorec z osnovno maso za rulado in pečete naprej po receptu.


vzorec na papirju za peko
Vse, ki boste delali po drugi metodi, moram opozoriti na pomembno zadevo. Ker sem želela rjavo rulado, sem za vzorec odvzela nekaj mase preden sem dodala kakav. Torej bi naj nastala rjava rulada z rumenim vzorcem. Ker pa sem bila za trenutek nepozorna, se je vzorec že preveč zapekel in postal enak, kot temna masa. Trud z risanjem vzorca je bil tako žal zaman, saj sploh ni bil viden. :( No, rulado smo vseeno pojedli še preden sem jo uspela fotografirati.




Če se vam pa slučajno zgodi, da vam rulada poči, pa bi jo želeli vseeno postreči, pa jo lahko lepo zakamuflirate. 
Potrebujete ozek pekač in biskvitno maso iz naslednjih sestavin:
10 dag margarine
10 dag sladkorja
5 dag čokolade
3 jajca
3,5 dag orehov
7 dag moke
0,5 vrečke pecilnega praške
3 žlice mleka
malo ruma


polžja hišica ali zakamuflirana rulada
Zmehčamo 10 dag margarine in jo penasto stepemo s sladkorjem in tremi rumenjaki. Dodamo 5 dag zmehčane čokolade, narezane orehe in moko pomešano s pecilnim praškom. Masi dodamo še 3 žlice mleka in malo ruma. Na koncu masi primešamo še sneg šestih beljakov. Ozek pekač omastimo in pomokamo. Na dno damo malo biskvitne mase, nato položimo gor že namazano in zvito rulado, nato pa po vrhu in okrog razporedimo še ostalo biskvitno maso. Pečemo približno pol ure na 200°C.



Naj se vam ne zrola od rulad :)